!
ENG
📢 Aasta orhidee vaatluste kogumine

2023. aasta orhidee on valge tolmpea (Cephalanthera longifolia)

Eesti flooras on esindatud kaks tolmpea liiki - valge ja punane tolmpea. Valge tolmpea on Eesti suurimate valgete õitega käpaline, keda kohtab vaid Saare- ja Hiiumaal, Vormsil ning Eesti mandriosa lääneservas. Tüüpilise poolvalgustaimena võib teda leida puisniitudel ja hõredates metsades, metsavahelistel teeservadel ja kraavikallastel lubjarikkal pinnasel. Õitseaeg kestab mai lõpust jaanipäevani ja oma valgete kuni 2,5 cm läbimõõduga õitega on ta siis kergesti märgatav. Kuuest õielehest viis on üksteisega sarnased piklikud teravatipulised, kuuenda, teistest lühema tömbitipulise huule eesserval on erkkollane laik, mis vahel võib olla kahvatum või sootuks puududa. Mõnikord närbuvad õisiku mõned õied veel lõpuni avanemata olekus. Nektarit õites ei leidu, küll aga eritavad need tolmeldajate ligimeelitamiseks magusat lõhna.

Taime 5-20 (harva kuni 30) õiega õisikud kasvavad enamasti 20-50 cm kõrguseks (harvem ka üle 70 cm), Suhteliselt jäme vars on kandiline ja kuni õisikuni lehistunud, võib olla kergelt võnklev. Hele- kuni rohirohelised teravatipulised lehed (tavaliselt 7–10) paiknevad varrel vahelduvalt, peaaegu kahekülgselt.

Valge tolmpea vaatlus LVA-s. Autor Ants Animägi.

Liigi levila ulatub Euroopas Iirimaast ja Hispaaniast Vahemeremaade ja Kaukaasiani, väljaspool Euroopat Marokost Põhja-Aafrikas kuni Hiinani Aasias. Teaduslik nimi Cephalanthera tuleb kreeka sõnadest kephale – pea, anthera – tolmukas, tolmukott ja longifolia – tähendab ladinakeeles pikalehine. Nimed teistes keeltes: soome miekkavalkku, läti garlapu cefalantēra, leedu kardalapis garbenis, rootsi svärdsyssla, norra Hvit skogfrue, saksa Langblättriges Waldvöglein, inglise narrow-leaved Helleborine, vene пыльцеголовник длиннолистный.

Eesti Orhideekaitse Klubi (EOKK) kutsub üles registreerima valge tolmpea leiukohad Loodusvaatluste andmebaasis. Kõigi aasta orhideevaatluste sisestajate vahel loosib klubi 2023. a sügisel välja väikesed auhinnad.

Täpsemalt loe aasta orhidee kohta Eesti Orhideekaitse Klubi veebilehelt

Lisainfo:
Eesti Orhideekaitse Klubi
info@orhidee.ee
www.orhidee.ee


2022. aasta orhidee oli Balti sõrmkäpp (Dactylorhiza baltica)

2022. aasta orhidee Balti sõrmkäpa vaatluseid sisestati 2022. aasta jooksul Loodusvaatluste andmebaasi 21 korral vahemikus 17. juuni kuni 14. juuli. 8 vaatlust on teinud Ilmar Uibopuu, kes on märkinud kasvukohti Võrumaal Antsla vallas Ruhingu külas (mitusada taime) ja Urvaste külas (7 taime) ning Kanepi vallas Jõgehara külas (3 taime).

Lisaks on teiste vaatlejate poolt vaadeldud Balti sõrmkäppa veel Harjumaal (1 taim Kursi külas), Järvamaal (3 taime Türi linnas), Raplamaal (1 taim Kaerepere külas), Põlvamaal (14+1 taime Rosma külas), Pärnumaal ( ohtralt taimi Kabli külas), Saaremaal (2 taime Kuressaares ja 1 taim Lümandu külas), Tartumaal (112 taime Ahunapalu külas, mõned taimed Kõdukülas) ja Võrumaal (üksikud taimed Tabina külas, 1 taim Anne külas, 12 taime Oe külas). Andmed võttis kokku Laila Elhuveig (EOKK).

Eesti Orhideekaitse Klubi loosis välja ka kõikide vaatlejate hulgas auhinna saaja, kelleks on Ilmar Uibopuu. Palju õnne ja EOKK esindaja võtab Teiega maikuu jooksul ühendust!